Ratujmy Roja

Dodaj komentarz

oficjalna strona filmu  http://ratujmyroja.pl/o-roju/   oficjalna strona Filmu 

Jerzy Zalewski producent i reżyser wywiad i prośba do Polaków !

O filmie

„Historia Roja” jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem poświęconym Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Z racji ogromnych wysiłków, jakie system komunistyczny włożył w walkę z czcią i pamięcią o żołnierzach NSZ – grupę tę przyjęło się określać jako „Żołnierzy Wyklętych„.

Film opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonym pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który projekt filmu obdarzył jednym ze swoich ostatnich patronatów.

Jerzy Zalewski – autor filmu wpadł na pomysł nakręcenia filmu w 2004 roku po spotkaniu z Janem Białostockim, wnukiem Ignacego Oziewicza, pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych. Białostocki w hołdzie dziadkowi, w latach 1998-2003 zebrał zrealizowane amatorsko świadectwa żołnierzy NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Powstał z tego niezwykły, około stu- godzinny materiał, frapujący i bezcenny.

Kilkuletnie obcowanie z zarejestrowanymi przez Białostockiego postaciami, archiwami i dokumentami dotyczącymi NSZ i NZW zaowocowało powstaniem projektu serialu pt. Żołnierze wyklęci oraz scenariuszem filmu fabularnego pt. Historia Roja.

Film stanowi nie tylko hołd dla zapomnianych żołnierzy – pełni także rolę uzupełnienia luki w świadomości współczesnego Polaka o wiedzę o nieznanych do dzisiaj zbrodniach dokonanych w początkowym okresie istnienia PRL oraz o postawie ludzi nie pogodzonych z faktem przejęcia władzy w Polsce przez zbrodnicze, narzucone z góry rządy. Dotychczas w zastępstwie tej wiedzy karmieni naszą masową wyobraźnię produkcjami w rodzaju Czterech Pancernych i Klossa, nie dając możliwości ukazania postaw i wartości przeważającej części społeczeństwa w 1945 roku.

Postawa Roja wydaje się dzisiaj skrajna i nieprzystawalna do rzeczywistości – w której na co dzień żyjemy, ale im dłużejbędziemy o niej milczeli – tym bardziej będzie niezrozumiała. Z drugiej strony postawa ta wydaje się symboliczna w dzisiejszym świecie – kiedy odbywa frontalna wojna o naszą przyszłość oraz o naszą tożsamość.

Pragniemy oddać sprawiedliwość zapomnianym obrońcom Boga, Honoru i Ojczyzny, ale także zrozumiałym,współczesnym językiem rozmawiać z młodym widzem. Stąd uwspółcześniony język bohaterów filmu, użycie dzisiejszych, dobrze znanych formuł (np. „Tu jest Polska”), czy msza po polsku w przedsoborowym kościele.

Zasadniczym pytaniem, na które będą sobie odpowiadać widzowie to pytanie „czy warto bronić przegranych spraw” – zważywszy, że skoro się ich broni, może nie są one do końca przegrane…

Obsada

„Historia Roja” zawdzięcza swój wysoki poziom artystyczny angażowi świetnych, utalentowanych aktorów młodego pokolenia – którzy świetnie wypadają we współpracy ze swoimi starszymi i posiadającymi dłuższy staż kolegami. W filmie wzięli udział między innymi:

Krzysztof Zalewski (zwycięzca popularnego programu „Idol”) jako starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”

Wojciech Żołądkowicz jako starszy strzelec Bronisław Gniazdowski „Mazur”
Marcin Kwaśny jako porucznik Roman Dziemieszkiewicz „Pogoda”, brat „Roja”
Mateusz Łasowski jako Bolesław Szyszko „Klon”
Konrad Marszałek jako Witold Borucki „Dąb”, komendant XVI Okręgu NZW
Jerzy Połoński jako Henryk Pszczółkowski „Myśliwiec” –
Bartosz Kotchedoff jako Tadeusz Skoczylas „Kot”
Paweł Tomaszewski jako „Góral”
Krzysztof Piątkowski jako plutonowy Władysław Grudziński „Pilot”
Sebastian Cybulski jako Czesław Czaplicki „Ryś”
Jan Urbański jako Stanisław Świercz „Grom”
Paweł Domalewski jako Ildefons Żbikowski „Tygrys”
Bartłomiej Magdziarz jako Stanisław Tadżak „Wilk”
Szymon Sikora jako „Żbik”
Sebastian Ryś jako Bolesław Częścik „Orlik”
Mariusz Bonaszewski jako kapitan Zbigniew Kulesza „Młot”, komendant XVI Okręgu NZW
Tolo Ostrouch jako „Burza”
Jerzy Światłoń jako chorąży Józef Kozłowski „Las”, komendant XVI Okręgu NZW
Paweł Tomaszewski jako ”Góral”
Robert Moskwa jako Stanisław Borodzicz „Wara”
Karolina Kominek jako Marta Burkacka
Katarzyna Bargiełowska jako matka Marty
Andrzej Mastalerz jako ojciec Marty
Magda Kuta jako matka „Roja”
Dorota Landowska jako żona „Młota”
Marcin Troński jako Władysław Nasierowski, sekretarz Komitetu Gminnego PPR w Sońsku
Sławomir Orzechowski jako Jerzy Osowiecki, funkcjonariusz UBP
Piotr Bajor jako „Ostoja”
Piotr Nowak jako Wyszomirski
Dariusz Jakubowski jako ksiądz
Jacek Kawalec jako funkcjonariusz UBP
Tomasz Dedek jako funkcjonariusz UBP
Sławomir Holland jako oficer śledczy
Marta Ścisłowicz jako „Sarna”
Kornelia Angowska jako siostra „Pilota”
Ewelina Gnysińska jako dziewczyna „Pilota”

Problemy z ukończeniem i rozpowszechnieniem filmu

Dotychczasowi sponsorzy z Telewizją Polską na czele wycofali się z części swoich własnych decyzji o udzieleniu finansowania dla „Historii Roja”– w ten sposób załamał się ustanowiony jesienią 2009 roku – wynoszący 10 milionów złotych budżet filmu. Dotychczasowi sponsorzy postanowili nie tylko zawiesić należne na rzecz filmu wpłaty – ale także zażądali zwrotu części pieniędzy włożonych już w realizację „Historii Roja”.

Autorzy filmu spotykają się z ogromnymi trudnościami i robią, co mogą, ale bez pieniędzy wycofanych z budżetu filmu nie będą mogli dokończyć ostatecznego montażu, ani kosztownego procesu „postprodukcji”. Bez tych ostatnich faz produkcji film nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do przedstawienia go szerszej widowni.

Ponieważ nie możemy liczyć – ani na polityków, ani na przywiązanie TVP do promowania produkcji zgodnych z jego misją programową – jeśli chcemy, aby ten wspaniały film został ukończony i stał się szeroko dostępny – musimy wziąć sprawy we własne ręce i… wesprzeć go sami

Poniżej zamieszczam oświadczenie reż. Jerzego Zalewskiego z dnia 6 lutego 2012r. w sprawie produkcji filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. „Rój”, żołnierzu NSZ i NZW. 

Szanowni Państwo. Jestem reżyserem i producentem filmu „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać”. Sytuacja zmusza mnie prosić Państwa – internautów i czytelników gazet, a zwłaszcza tych z Was, którym na sercu leży wolność wypowiedzi – o pomoc w dokończeniu mojego filmu.

Film ten powstaje wyłącznie dlatego, że przez chwilę zaistniała w Polsce IV RP, a jest zagrożony, ponieważ trwała zbyt krótko. Jednak po 10 kwietnia 2010 roku, w wyniku dramatycznej rozbieżności między oficjalną fasadą a sumieniem Polaków, powstał drugi obieg kultury i determinacja w obronie tożsamości narodowej. Wierzę, że ta determinacja zmobilizuje Państwa do wzięcia udziału w powstaniu filmu „Historia Roja” o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonym pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który projekt filmu obdarzył jednym ze swoich ostatnich patronatów.

Z pisma, które otrzymałem w styczniu 2012 r., podpisanego przez dyr. Jerzego Barta z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale przedstawiającego stanowisko także pozostałych współproducentów filmu, TVP SA i SKOK, wynika, że współproducenci w dalszym ciągu nie są zainteresowani powstaniem tego filmu w jego pełnym, optymalnym kształcie, a w przypadku, gdybym nie zgodził się na inny, o pół godziny krótszy kształt – żądają zwrotu kosztów. Żądanie współproducentów jest po pierwsze niewykonalne – ich zaangażowanie finansowe zostało w całości wykorzystane do produkcji filmu (obecnie na etapie kopii roboczej), a sama produkcja jest zresztą zadłużona na dziś kwotą ok. 0,5 mln zł, a po drugie – nie do przyjęcia, gdyż zakłada, że film ma nie powstać.

Dlatego, mając na uwadze dobro filmu, a także wolność wypowiedzi i pamięć historyczną, postanowiłem, wbrew intencjom koproducentów, podjąć próbę ukończenia filmu. Zamierzam dystrybuować film w kopii roboczej w całej Polsce a także poza jej granicami. A ponieważ celem tego działania jest powstanie pierwszego filmu o Żołnierzach Wyklętych, proszę Was o udział w dobrowolnej zbiórce pieniędzy przeprowadzanej w trakcie pokazów. Zainteresowanych dodatkowym wsparciem akcji prosimy o kontakt mailowy.

Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej uchwałą Zarządu poparło moją inicjatywę i postanowiło udostępnić specjalnie założone dla potrzeb akcji ratowania filmu subkonto oraz wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zgodę na prowadzenie publicznej zbiórki. Zainteresowanych pomocą w akcji „Ratujemy Roja” oraz pokazami kopii roboczej filmu „Historia Roja” prosimy o kontakt na adres mailowy: ratujemyroja@wp.pl

Dokładniejszą historię produkcji filmu znajdą Państwo pod: historiaroja.plfacebook.com/pages/Film-Historia-Roja

Jerzy Zalewski

_____________________________________________________________________________________________

JERZY ZALEWSKI – ur. 11.04.1960, Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Schillera w Łodzi (1988). Autor kilkunastu filmów dokumentalnych, m. n. głośnych „Tata Kazika”, „Oszołom” (o Michale Falzmannie, odkrywcy afery FOZZ), „Obywatel poeta” (o Zbigniewie Herbercie), ok. 10 spektakli Teatru TV (m. in. „Kwatera Bożych pomyleńców”, „Psie głowy”), trzech filmów fabularnych:

– 1991 „Czarne słońca”. Przypowieść w konwencji science-fiction. Muzykę do filmu zrobił zespół Kult. Obsada: Tomasz Dedek, Jan Frycz, Ewa Dałkowska, Sławomir Orzechowski, Cezary Pazura, Mieczysław Voit i inni.

– 1999 „Gnoje”. Fabuła oparta na powieści Andrzeja Stasiuka „Biały kruk”; dotyczy pokolenia urodzonych w roku 1960, które w dramatycznych okolicznościach, z pewną niechęcią osiąga dorosłość. Obsada: Mariusz Bonaszewski, Mirosław Baka, Olaf Lubaszenko, Piotr Bajor. Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jerzy Nowak i inni.

Filmy dokumentalne:
– 2006 „Teatr wojny”. Film o Stefanie Brzozie, bardzie i ofierze Stanu Wojennego.
– 2007-10 „Kadry-film o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych”, film 3-częściowy.
– 2006-07 „Jerzy Giedroyć i jego Kultura” 6-odcinkowy film zrealizowany dla Instytutu Adama Mickiewicza. Ukończony, Nie przyjęty z powodów politycznych.
– 2007 „Elegia na śmierć Roja” – film o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu „Roju”.
– 2008 Teatr TV „Kwatera Bożych Pomyleńców” wg Władysława Zambrzyckiego.
– 2009Teatr TV „Psie głowy” wg Marka Nowakowskiego.

Pełne CV reż. Jerzego Zalewskiego 

 

Jak pomóc?

Pomóż nam w ukończeniu i dystrybucji „Historii Roja”!

Twórcy filmu w porozumieniu z  Fundacją Dobrych Mediów rozpoczęli współpracę. W ramach wsparcia statutowych działań Fundacji mamy możliwość zebrać środki na dokończenie „Historii Roja”.

Wesprzyj budżet filmu swoją wpłatą – dzięki Tobie i ludziom takim jak Ty pierwszy w historii polskiej kinematografii film o „Żołnierzach Wyklętych” ujrzy światło dzienne! Nie jest ważne czy przeznaczysz na ten cel 5, 10 czy 15 zł – każda kwota jest istotna i przekłada się na jak szybsze zakończenie produkcji filmu!

Produkcję filmu możesz wspomóc zarówno przekazując pieniądze na jego dokończenie jak i informując o akcji swojąrodzinę oraz znajomych.

Dane do przelewu:

Fundacja Dobrych Mediów
ul. Świętokrzyska 30/130
00-116 Warszawa
24 1050 1025 1000 0023 6086 3548

dla wpłat z zagranicy:

kod SWIFT: INGBPLPW

Konto w formacie IBAN: PL24 1050 1025 1000 0023 6086 3548
Tytułem „Darowizna na cele statutowe Historia Roja”

 

To nie wszystko!

Udostępnij informacje o naszej akcji na Facebooku :

 

Udostępnij
 

Wstaw jeden z poniższych banerów na swoją stronę!

 

I… opowiedz o filmie swojej rodzinie oraz znajomym – niech jak najwięcej osób będzie miało możliwość przyłożenia ręki do ukończenia tego niezwykłego filmu!

Dołącz i Ty do akcji – wpłać na konto:

Fundacja Dobrych Mediówul. Świętokrzyska 30/130, 00-116 Warszawa

Konto: 24 1050 1025 1000 0023 6086 3548

Wspiera nas:

II etap zbiórki

Dotychczas zebraliśmy:

13 288,91 zł

Wpłać teraz

Aby ukończyć II etap zbiórki musimy zebrać 700.000 zł na postprodukcję (tzw. skany czyli przeniesienie filmu z taśmy na nośnik cyfrowy)

I etap zbiórki zakończony sukcesem!

Razem z Wami zebraliśmy:

200 000 zł

Za zebrane środki spłaciliśmy część długów, zrobiliśmy postsynchrony (dogranie części dialogów w studiu) oraz dodaliśmy do filmu nową muzykę. Dzięki śp. Pani Wandzie Zeman i jej bezpłatnej pracy film został przemontowany do nowej, bardziej dynamicznej i krótszej wersji.

Surge Polonia przekazało już na akcję:

3 329,11 zł

W ramach zbiórki publicznej Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczpospolitej uzbierało już:

5 301,22 zł

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 299 obserwujących.

Czerwiec 2018
Pon W Śr C Pt S N
« Lu    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
%d blogerów lubi to: