Z Gestapo do PO

2

gryf-ksiazka2

Link na dole strony  to kompletna książka wraz z dokumentami w formacie PDF.

Stefan Dargacz

Zbrodnie polskojęzycznej grupy Gestapo
przemianowanej po 1945 r. na UB
w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej
w Polsce

Recenzenci:

Gertruda Medyńska-Wojewska

(Szefowa Sztabu Komendanta Naczelnego

TOW Gryf Pomorski w latach 1943-1945

por. inż. Grzegorza Wojewskiego

zamordowanego skrytobójczo przez UB)

Edmund Hulsz

Przywódca Powstania Grudniowego z 1970 roku w Gdyni

Prezes Stronnictwa Chrześcijańsko Demokratycznego w Londynie

Gdańsk, Gdynia 2010

ZESPÓŁ DS. UPAMIĘTNIANIA ETOSU

TOW „GRYF POMORSKI”

Recenzenci:

Gertruda Medyńska-Wojewska

(Szefowa Sztabu Komendanta Naczelnego

TOW Gryf Pomorski w latach 1943-1945

por. inż. Grzegorza Wojewskiego

zamordowanego skrytobójczo przez UB)

Edmund Hulsz

Przywódca Powstania Grudniowego z 1970 roku w Gdyni

Prezes Stronnictwa Chrześcijańsko Demokratycznego w Londynie

Na okładce wykorzystano:

Heraldyczny znak Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”

Mapę Pomorze Nadwiślańskie 1939-1945

© Copyright by Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce Oddział Pomorski

ISBN 978-83-931426-1-3

Wydanie II

Gdańsk, Gdynia 2010

Spis treści

SŁOWO WSTĘPNE 7

RECENZJA 9

RECENZJA 15

Stefan Dargacz Dowódca Polskiego Związku Armii Podziemnej Zachód 23

TADEUSZ BOLDUAN I RAJMUND BOLDUAN BYLI W UB I INFORMACJI WOJSKOWEJ,
ZATAJALI ZBRODNIE POLSKOJĘZYCZNEJ GRUPY GESTAPO 27

OŚWIADCZENIE 27

ELŻBIETA ZAWACKA WSPÓŁPRACOWAŁA ŚCIŚLE Z GESTAPO A PO WOJNIE Z UB 43

JAK ODDZIAŁ GDAŃSKIEGO IPN Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ ZATAJA
ZBRODNIE NAZISTOWSKIE I KOMUNISTYCZNE W TYM POWSTANIA GRUDNIA 1970 57

DZIAŁALNOŚĆ JANA SZALEWSKIEGO W POLSKOJĘZYCZNEJ GRUPIE GESTAPO 79

BERNARD SZCZĘSNY BYŁ W POLSKOJĘZYCZNEJ GRUPIE GESTAPO
PRZEMIANOWANEJ NA UB 97

Nasz Ojciec Stefan Dargacz ps Lech w 2005 r. napisał opracowanie pt. Zbrodnie polskojęzycznej grupy Gestapo przemianowanej po 1945 r. na UB w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej w Polsce.

SŁOWO WSTĘPNE

Materiały do tego opracowania gromadził od wielu lat. Ojciec jest świadkiem historii i bezpośrednim uczestnikiem tych wydarzeń, które działy się na Pomorzu poczynając od 1939 r.

Przed wojną był działaczem Stronnictwa Narodowego. Jako Żołnierz Września 1939 brał udział w Wojnie Obronnej. Został wtedy ciężko ranny pod Głodowem na Pomorzu. Był V żołnierzem Morskiej Brygady Narodowej – l BON-u i dostał się do niewoli niemieckiej. W marcu 1940 r. został zwolniony z powodu inwalidztwa z niewoli niemieckiej.

Po wyjściu z niewoli niemieckiej Ojciec wstąpił do organizacji podziemnej „Orzeł Biały” w Gdyni-Orłowie, której to organizacji założycielem, jesienią 1939 r., był Alojzy Socha – z zawodu nauczyciel.

Jesienią 1942 r. organizacja „Orzeł Biały” została zdekonspirowana przez polskojęzyczną grupę Gestapo. Około 90-ciu jej członków zostało aresztowanych, w tym Alojzy Socha, którego niebawem zamordowano. Stefan Dargacz został również aresztowany podczas tej samej akcji i osadzony w KL Stutthof. Z tego obozu koncentracyjnego Stutthof został zwolniony 11-08-1943 r. a w końcu sierpnia tego roku powołał pod swoim Dowództwem Organizację Wojskową o nazwie Polski Związek Armii Podziemnej „Zachód” rekrutujący się z byłych członków organizacji „Orzeł Biały”. Organizacja Polski Związek Armii Podziemnej „Zachód” przeprowadziła wiele akcji bojowych przeciwko okupantom. Walczyła do końca wojny. Po wojnie część polskojęzycznej grupy Gestapo pozostała w Polsce i została ona przemianowana na UB.

Po 1945 r. w czasie PRL cała nasza rodzina była prześladowana, np. nie mogliśmy dostać pracy a gdy taką pracę znaleźliśmy na polecenie UB byliśmy natychmiast zwalniani. Ojciec natomiast był więziony i przesłuchiwany przez te same osoby, które tropiły go w czasie wojny a obecnie były na usługach UB.

Ojciec w opracowaniu tym opisał fakty „przekształcenia” poprzez liczne fałszerstwa jak polskojęzyczna grupa Gestapo przemianowana po 1945 r. na UB stała się następnie Armią Krajową – „Fundacja Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek”, która mieści się w Toruniu na ul. Wielkie Garbary 2. Tymi fałszowaniami kierowała głównie Elżbieta Zawacka, która była najbliższym współpracownikiem polskojęzycznej grupy Gestapo: Aleksandra Arendta, Jana Kaszubowskiego, Michała Roli-Żymierskiego oraz innych.

Ojciec nasz tak jak wiele milionów Polaków był ofiarą dwóch zbrodniczych systemów XX w. – nazizmu i komunizmu, które działały wspólnie przeciwko Narodowi Polskiemu tworząc Pakt Robbentrop-Mołotow, który rozpoczął się w Gdańsku-Oliwie na przełomie 1935-1936 r. Ojciec przeszedł gehennę nazistowskich obozów zagłady Stutthof oraz sowieckich więzień po wojnie.

Na Pomorzu prześladowania te prowadziła od 1935 r. polskojęzyczna grupa Gestapo przemianowana po wojnie na UB. Była ona równocześnie na usługach hitlerowskich nazistów jak i sowieckich komunistów. Celem tych oprawców było wymordowanie Elit Przywódczych Narodu Polskiego głównie – nauczycieli, księży, oficerów Wojska Polskiego.

Dzisiaj tych oprawców w wolnej Polsce broni Oddział Gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej m.in. poprzez odrzucanie Wniosków – Pozwów kierowanych do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dotyczy to głównie agentów NKWD i Gestapo: Bolesława Bieruta, Jana Kaszubowskiego, Michała Roli-Żymierskiego, Aleksandra Arendta, Jana Biangi oraz innych. Natomiast były i są prześladowane te osoby, które ujawniły i ujawniają zbrodnie polskojęzycznej grupy Gestapo, w tym również Stefan Dargacz.

Dzieje się to również dzisiaj w Gdańsku w przededniu 30 rocznicy Powstania „Solidarności”, która przyniosła wolność Polsce i całej Europie.

Ojciec po napisaniu wyżej wymienionego opracowania przekazał je na Sympozjum Gryfa, które organizował Zespół ds Upamiętniania Etosu TOW Gryf Pomorski. Zostało ono zakwalifikowane do druku przez Szefową Sztabu Gertrudę Medyńską-Wojewską, która była żoną por. Grzegorza Wojewskiego, Komendanta Naczelnego Gryfa oraz Edmunda Hulsza, Przywódcę Powstania Grudnia 70.

Bardzo im za to serdecznie dziękuję. Dziękuję również bardzo serdecznie Zespołowi ds Upamiętniania Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski za wydrukowanie tego opracowania.

Jerzy Dargacz – syn

Halina Dargacz – córka

Renata Krystoszek – córka z domu Dargacz

Gertruda Medyńska primo voto Wojewska ps. „Róża”, Szefowa Sztabu Komendanta Naczelnego Pionu Wojskowego TOW Gryf Pomorski por. inż. Grzegorza Wojewskiego ps. „Ferrum”, który to Sztab był zakonspirowany w miejscowości Mniszek koło Grudziądza w latach 1943-1945. W konspiracji posługiwałam się fałszywymi niemickimi dokumentami wystawionymi na nazwisko Blum.

 kliknij >>> Stefan-Dargacz-zbrodnie-Gestapo-2

więcej info  http://www.gryf-pomorski.pl/2-Aktualnosci.html

W przyrodzie nie ma pustki. Już dzisiaj rozmaite prądy, strojące się w szaty obrońców kaszubskich i lokalnego języka, zapełniają przestrzenie opuszczane przez propolskie czynniki. Antagonizmy z reguły wykorzystywane są przed obcych. Obcy nie będzie wrogiem dopóty, dopóki będziemy traktowali go jak gościa i przyjaciela. Jeżeli pozwolimy mu na wcielanie się w rolę przewodnika i nauczyciela, sami demoralizujemy go i zachęcamy do określonych działań.
Ksiądz Bernard Sychta (1907-1982), kapłan i uczony, największy leksykograf kaszubski, powiedział: „ Kaszuby nie należą do Polski. Kaszuby są Polską”.

Reklamy

2 thoughts on “Z Gestapo do PO

  1. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed
    is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
    Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful task in this matter!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 299 obserwujących.

Kwiecień 2018
Pon W Śr C Pt S N
« Lu    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
%d blogerów lubi to: